Mi az a rácsvédő?
Kezdjük először az alapoknál. A rácsvédő a kiságy belső részébe, a matracra merőlegesen, a rácsokkal pedig párhuzamosan elhelyezhető, jobb esetben pamut, legjobb esetben organikus, vagy biopamut anyagból készült „védőháló”.
A rácsvédő lényege, hogy megóvja a baba mozgása következtében adódó sérülésektől, így a fej beverésétől, a kis kezek vagy lábak beszorulásától.
Alapvető célja tehát a baba épségének megóvása, de ez az alapfunkció hamar kibővült és a piac már rengeteg pluszjelentéssel ruházza fel ezeket a termékeket.
A monokróm rácsvédők fejlesztik és lefoglalják az alig 1-3 hónapos babákat, akik látása még közel sem nevezhető jónak, így a nagy kontraszt miatt válhat számukra érdekessé, a nagyobb babák részére épp ellenkezőleg, a színes-pompás rácsvédő, ami nyugtatóan hathat a kicsikre.
A rácsvédő fontos paraméterei
A rácsvédőkből manapság kicsivel van csak több, mint amennyi csillag van az égen.
Fontos szempontok a:
- hossz
- magasság
- anyag
- minta
- kialakítása
- illesztés
Lássunk ezekre konkrét példákat.
Milyen hosszú legyen?
A leggyakoribb fekvőfelületek a 60x120 és 70x140 cm-es kiságyak, ezek kerületei 360 illetve 420 cm, így adott, hogy amennyiben kiságyban használnánk és teljesen körbe szeretnénk tenni a kiságyat, úgy ezekre a hosszúságú rácsvédőkre van tehát szükségünk.
A javaslatok alapján egy minimum fele ekkora rácsvédő fonat az, amire egész biztosan szükség lesz, tehát 60x120-as kiságy mérethez 180 cm, a 70x140-es kiságy mérethez pedig minimum 210 cm-es baba rácsvédő, ami kellhet.
A méret nyilvánvalóan egyéb körülménytől is függ, hiszen akadnak olyan, csak félig nyitott kiságyak, amikbe értelemszerűen nem kell, csak a rácsos oldalakra helyezni, így a fent említett méretek feleződnek.
A babák az első pár hónapjukban helyváltoztató mozgásra nem képesek, a legfürgébb éjszakai kommandós is csak a tengelye körül tud megfordulni, így sokan egyáltalán nem is tartják fontosnak, hogy a kiságy felénél hosszabb babaágy rácsvédő kerüljön bele.
Más babák pedig éjszaka nyugalom szigetei, így reggel épp abban a pozitúrában talál rá anya és apa, mint amiben éjszaka otthagyták, így ezekben az esetekben sem érdemes a kiságyat körbefutó védőfelszerelést vásárolni.
Milyen magas legyen?
Körülbelül féléves koruktól a babák mozgásrendszere hatalmas változáson megy keresztül, előbb kúszni, kis idővel később pedig már mászni kezdenek, ezekre a változásokra pedig a kiságy rácsvédőnek is fel kell készülnie.
Eldöntöttük tehát, hogy szükségünk van rácsvédőre, azt is tudjuk, hogy milyen hosszúra, de azzal most szembesülünk, hogy különböző magasságúakból is válogathatunk.
A hagyományos rácsvédő keskeny 2-6 cm széles és minimum 20 cm magas (a hosszát pedig már tudjuk, hogy változó méretűek lehetnek). Ez a magasság már elegendő ahhoz, hogy a babák sokáig ne tudjanak a rácsok közelébe kerülni, így nagy biztonságot nyújt a számukra. A legtöbb rácsvédő magassága 20-30 között van, a 30 cm, vagy afölötti magasságúak már extra nagynak számítanak.
Ha hosszú távra szeretnénk megoldást találni, érdemesebb a magasabb, legalább 30 cm magas rácsvédőt megvásárolni, hiszen a nagyobb, 6 hónapos babák könnyedén átkukucskálhatnak a kisebbek fölött.
A fonott rácsvédő általában szélesebb, de cserébe közel sem olyan magas, maximálisan 10-20 cm-es méretűek szoktak lenni. Ami az egyik hátránya, az a másik nagy előnye: kisebb méretéből fakadóan a szülők könnyedén rá tudnak kukucsolni akár messziről is a pihenő babára, hátrány azonban, hogy bizony 6. hónapos kortól kezdve már bármikor felmászhatnak rá. Alacsony, ezért több fény is jut be a babaágyba, illetve több levegő is jut azáltal, hogy jobban áramlik a rácsok között.
Anyag
Ha anyagról értekezünk, akkor szeparálni kell a külső és belső anyagokat. Csakúgy, mint a méretek esetében, itt is rengeteg féle termék jöhet velünk szembe vásárláskor, így fontos, hogy ne az ár legyen az első, amit megnézünk, hanem a paraméterek egyezzenek először a kívánságainkkal.
Külső anyagstrong>
Az egyik legfontosabb tulajdonság biztonsági szempontból a rácsvédő külső anyaga. Természetesen itt is rengeteg féle anyagból készült rácsvédő található és ezen a ponton a legnagyobb a mellényúlás lehetősége, hiszen az olcsó ár gyakran rossz minőséget is jelent. Vegyük sorra, hogy a piacon milyen külső borítású termékekkel találkozhatunk leggyakrabban.
A baba (és szülők) szempontjából a legjobb, ha az anyag érintése puha, kellemes, ne okozzon irritációt a babának, de fontos, hogy elektromossággal se töltődjön fel súrlódáskor (pl. hálózsák vagy takaró használatakor), illetve antiallergén legyen.
Erre tökéletes választás lehet a biopamut, amit hagyományos módon, vegyi anyagok nélkül termesztenek, a magvak sem génmanipuláltak. Jellemzője, hogy légáteresztő, nem elektrosztatikus, hipoallergén és nem irritatív. Ellenben bolyhosodik és gyűrődhet -nem mellesleg kevesebb a vízfelhasználás termelés közben és előállítása során kevesebb szén-dioxid termelődik. Hasonlóan jó választás lehet a pamut, ami hasonló tulajdonságokkal bír, mint a bio társa, természetes rost, erős, jó nedvszívó tulajdonságú, kifordítva mosáskor kevésbé bolyhosodik.
A vászon vagy pamutvászon: sima szövet, általában lenből vagy pamutból készítik, a vászonszövet hagyományosan kenderből készül. Szintetikus anyagokkal keverik, ezáltal ellenállóbb az időjárásnak, inkább kültéri termékekhez használják. Erős és tartós, alacsony törődést igényel. Cserébe nem tudja azon képességeket, mint a pamut, vagy biopamut és gyártása sok vegyi anyaggal valósul meg. Mosáskor a szálai zsugorodnak.
Plüss: magas száltakarójú szövet, nyersanyaga lehet természetes és laboratóriumi is.
Batiszt: Eredendően lenből, később pamutból is szövött, igen vékony, de kevésbé áttetsző kelme. Pamutból és poliészterből készült változataival találkozhatunk
Belső anyagstrong>
Poliészter: a világon a legtöbbet gyártott textil. erős, tartós és rugalmas, nem nyúlik és ellenáll a mosásnak és még antiallergén is. Cserébe nem fenntartható, bár egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek a gyártók az újrahasznosításukra. A szivacs az egyik legegyszerűbb, de talán a legrosszabb választások egyike, magába gyűjti a párát és a baba nyálát, ezáltal gombásodhat, rövid idő után pedig a hulladékkezelőknél végzi.
Vlies, vagy kiejtve flíz béléssel leginkább a télikabátokban találkozhatunk a rácsvédők (és sok egyéb) mellett. Ez hőre száradó poliészter szálak alkotta anyag.
Műszál: két vagy több szálból készült fonalnál maximálisan kihasználják az erősségeiket és a lehető legkisebbre csökkentik azok gyengeségeit. Mint például a természetes és műszálak keveréke megőrzi a kellemes szövetszerkezetet és a természetesség látszatát, miközben a szert tesz a szintetikus anyag tartósságára és a szennyeződésekkel szembeni ellenállására. Rengetegen természetes hatású műszálas anyag készül, hiszen az elkészítése során hasonló jellemzőkkel ruházzák fel, mint a természeteset, persze jóval olcsóbb áron.
Előfordul még a duplán, vagy 3 rétegben varrt, töltet nélküli rácsvédő is, ami inkább dekoratív jellegű, mintsem funkcionalista.
Mintázat
Ha azt gondoljuk, hogy talán ez a legszubjektívabb része a rácsvédő vásárlását megelőző agitációnak, akkor csak részben lesz igazunk. Tény, hogy a dizájn és megjelenés szubjektív, de vannak olyan tények, amit érdemes a választás során figyelembe venni.
A monokróm babaszoba iránya a fekete-fehér, mint komplementer színek. A baba szeme születést követő hónapokban még halványan és elmosódottan érzékeli a környezetét, ezért a fekete és fehér színeket, vagy a nagyon erős árnyalatokat jobban képes érzékelni. Ezért lehet jó választás a homogén, egyszínű pamutból készült baba fejvédő.
5 hónapos korukra eljutnak odáig, hogy meg tudják különböztetni a színeket, ezt tapasztalhatjuk is, hogy sokkal nyitottabbak lesznek a minták iránt. Mint mindennek, ennek is megvan a maga előnye és hátránya. Előnyt jelenthet, hogy leköti a gyermekeket, ébredéskor nem feltétlenül sírással, hanem meglepődött tekintettel vizsgálják a környezetüket. Hátrányt jelenthet azonban, ha altatáskor lekötik magukat a színekkel és mintákkal ahelyett, hogy az alvásra tudnának fókuszálni.
Ahogy nincs két egyforma baba sem, úgy nincs két ugyanolyan viselkedés és adott reakció sem. A gyermekek nevelése és ők maguk sem egzakt tényeken alapuló rendszerek, így fontos, hogy a babákhoz igazítsuk az igényeket.
Elképzelhető, hogy egy gyermekre nyugtató hatással van egy élénkebb színű rácsvédő, míg a másik nem fog tudni édesdeden elaludni miatta.
Kísérletezzünk, ismerjük meg a baba -amúgy folyamatosan változó- igényeit és mindent figyelembe véve hozzuk meg a döntésünket!
Kialakításuk
Alapvetően két különböző fajtát tudunk megkülönböztetni: a hagyományos rácsvédőt, amely állhat akár több kisebb darabból (párnából is) és a fonott rácsvédő termékeket.
Ahogy mindennek, úgy sajnos a legjobb dolgoknak is vannak hátrányai, jelen esetben a bejutó fény hiánya – ami lehet akár pozitívum is napszaktól és céloktól eltérően (pl. nappali altatásnál hasznos)-, illetve az aggódó anyai tekintetet bejutását is nehezíti. Ahogy ház annyi babaszoba megoldás és még legalább ennyi különböző altatási módszerek. Azon esetekben, ahol a babaágy a szülők szobájában helyezkedik el, a szülők kényszeresen is többet vizsgálják a babákat alvás közben, ez a fajta baba fejvédő azonban nem engedi be a kíváncsi tekinteteket.
Ami hátrány egyik oldalról nézve, azonban lehet előny más helyről vizsgálva, hiszen a nem áteresztő képességű rácsvédő kellemes sötétet csinál a babáknak, felfogja a kisebb neszeket és mivel ők sem látnak ki, ezért a külső, sokszor érdekesebb körülményeket is ki tudjuk zárni vele.
A fonott rácsvédő leggyakrabban 3-4 fonatból készül, 10-20 cm magasságú és különböző méretben lehet megvásárolni. A fonatok lehetnek eltérő színűek, de gyakran homogén, hogy kevés plusz inger érje a babákat. A fonott kiságy rácsvédő valamilyen anyaggal kerül töltésre, Magyarországon inkább a keményre tömött verziók léteznek, Európa más részein a puhábbra tömött verziók érhetőek el.
A töltelék gyakran a párnákhoz is használt toll és pehely és műszál töltet, de a modern kor követelményeinek megfelelő kényelmi és egészségügyi funkciókat ellátó új alapanyagok terjedtek el pl.: a biopamut, a poliészter. Előbbi híres-neves rendkívül jó nedvességfelvevő tulajdonságáról és bőrbarát (ezáltal bababarát) anyagáról, utóbbi pedig hipoallergén tulajdonsága miatt népszerű.
A Playgreen Babaáruház ez utóbbi két anyagot preferálja, hiszen a termék külalakja csak másodlagos, ha a babák egészsége és biztonsága a téma. A piac a fonott rácsvédő széles kínálatát jegyzi jelenleg, érdemes körbe nézni és megtalálni azt, ami megjelenésre, funkcióban és anyagában is a legjobban passzol az elképzeléseinkhez.
Illesztés
Elsőre talán nem tűnhet fontosnak, pedig nagyon is az: hogyan rögzítsük a kiságyba a rácsvédőt?
Tépőzáras rácsvédő előnye, hogy gyorsan és viszonylag biztosan lehet fixálni nagy felületen. Maga a tépőzár legyen minél szélesebb, hisz minél több ponton tapadnak egymáshoz, annál biztosabb a rögzítés is. A legtöbb rácsvédőt tépőzáras formában, vagy több helyen zsinóros megkötéssel rendelkezik. Ez igaz a hagyományos és a fonott rácsvédőkre is.
Az a termék, ami ilyennel nem rendelkezik, nem biztonságos, hiszen a babák könnyedén elmozdíthatják – és el is fogják- a helyükről.
A másik gyakori rögzítési pont a zsínóros kialakítás. A zsínór megkötése kissé bonyolultabb, mint egy tépőzárat behúzni, de biztosabb is, hiszen nem szedhetik szét a gyermekek, sok csomóval lehet felkötni. Fontos azonban az, hogy kívülről kössük a rácsra, nehogy elvonja a baba figyelmét az alvásról és ami ennél is fontosabb nehogy kárt tegyen magában a zsinórral.
Nagyon nehéz megmondani, hogy melyik a jó, talán a minőség mellet a mennyiségre is érdemes fókuszálni, hiszen minél több ponton tudjuk rögzíteni, annál biztosabb lesz a tartása és a babák sem tudnak majd alá kúszni, vagy beszorulni.
Bármilyen kiságy rácsvédőt is nézel ki magadnak, fontos, hogy alaposan járj el vásárláskor: első lépésként döntsd el, hogy mik az igények, mire van szükséged neked és babádnak, utána pedig az üzletben, vagy weboldalon fellelhető adatok és a fenti összefoglalás alapján hozd meg a számotokra legjobb döntést!